
rozszerzone informacje o ryzyku
kod ryzyka
8.2_220
nazwa
Ryzyko kar umownych za wykonywanie robót według wykonanych przez wykonawcę a niezatwierdzonych przez zamawiającego opracowań projektowych lub rozliczeniowych albo kary za brak dokonania w określonym w umowie terminie odbioru tych opracowań bez uwag
waga ryzyka
źródła ryzyka
Źródłem ryzyka są postanowienia umowy przewidujące kary umowne za wykonywanie robót według niezatwierdzonych opracowań projektowych lub za nie dokonanie przez zamawiającego w określonym w umowie terminie odbioru wykonanych przez wykonawcę opracowań projektowych, rozliczeniowych bez uwag itp. Możliwe do oszacowania w przybliżeniu na podstawie doświadczenia wykonawcy.
skutki ryzyka
Skutkiem ryzyka po stronie wykonawcy będą naliczone kary umowne, w krańcowym przypadku odstąpienie od umowy z jego winy. Skutkiem ryzyka jest też możliwa utrata rzetelności wykonawcy i problemy w ubieganiu się o zamówienia publiczne - wykluczenie na podstawie art. 24 ust. 5 pkt 2 i 4 Pzp (art. 109 ust. 1 pkt 5 i 7 nPzp). Po stronie zamawiającego skutkiem ryzyka mogą być wyższe niż spodziewane ceny ofert, mała ilość ofert.
mitygacja ryzyka
Korzystanie przez wykonawcę z możliwości żądania wyjaśnień i zmian treści dokumentów zamówienia i wystąpienie do zamawiającego w celu ograniczenia możliwości naliczenia kary do przypadków gdy brak uzgodnienia opracowań projektowych miał wpływ na należyte wykonanie umowy.
W przypadku utraty rzetelności - samooczyszczenie. Na podstawie art. 110 ust. 2 nPzp wykonawca nie podlega wykluczeniu , jeżeli udowodni zamawiającemu, że spełnił łącznie następujące przesłanki:
1) naprawił lub zobowiązał się do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem, wykroczeniem lub swoim nieprawidłowym postępowaniem, w tym poprzez zadośćuczynienie pieniężne;
2) wyczerpująco wyjaśnił fakty i okoliczności związane z przestępstwem, wykroczeniem lub swoim nieprawidłowym postępowaniem oraz spowodowanymi przez nie szkodami, aktywnie współpracując odpowiednio z właściwymi organami, w tym organami ścigania, lub zamawiającym;
3) podjął konkretne środki techniczne, organizacyjne i kadrowe, odpowiednie dla zapobiegania dalszym przestępstwom, wykroczeniom lub nieprawidłowemu postępowaniu, w szczególności:
a) zerwał wszelkie powiązania z osobami lub podmiotami odpowiedzialnymi za nieprawidłowe postępowanie wykonawcy,
b) zreorganizował personel,
c) wdrożył system sprawozdawczości i kontroli,
d) utworzył struktury audytu wewnętrznego do monitorowania przestrzegania przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów,
e) wprowadził wewnętrzne regulacje dotyczące odpowiedzialności i odszkodowań za nieprzestrzeganie przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów.