
rozszerzone informacje o ryzyku
kod ryzyka
8.1_219
nazwa
Ryzyko braku procedury lub niekompletnej procedury zatwierdzania opracowań projektowych sporządzonych przez wykonawcę . Nieprecyzyjne postanowienia umowy, niezawierające przejrzystej procedury zatwierdzania opracowań wykonywanych w trakcie umowy przez wykonawcę.
waga ryzyka
źródła ryzyka
Charakterystyczne dla umów na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych
Dotyczy obu stron umowy wykonawcy i zamawiającego, zazwyczaj lokowane po stronie wykonawcy
Źródłem ryzyka są nieprecyzyjne postanowienia umowy, niezawierające przejrzystej procedury zatwierdzania opracowań wykonywanych w trakcie umowy przez wykonawcę. W szczególności niedookreślenie terminu na uzgodnienie lub zgłoszenie uwag przez zamawiającego albo zbyt długi czas na uzgodnienie zagrażający wymaganemu terminowi zakończenia umowy, brak sprecyzowania jakich okoliczności mogą dotyczyć uwagi zamawiającego, otwarty katalog roszczeń lub oczekiwań po stronie zamawiającego. Możliwe do oszacowania w przybliżeniu na podstawie doświadczenia wykonawcy.
skutki ryzyka
Skutkiem ryzyka po stronie wykonawcy jest uznaniowość po stronie zamawiającego, spory związane z zatwierdzeniem przedłożonych opracowań, kary umowne za niedotrzymanie terminów, w krańcowym przypadku odstąpienie od umowy. Skutkiem ryzyka jest też możliwa utrata rzetelności wykonawcy i problemy w ubieganiu się o zamówienia publiczne- wykluczenie na podstawie art. 24 ust.5 pkt 2 i 4 Pzp (art. 109 ust. 1 pkt 5 i 7 nPzp). Po stronie zamawiającego skutkiem ryzyka będą spory i roszczenia wykonawcy w trakcie realizacji umowy.
mitygacja ryzyka
Skorzystanie przez wykonawcę z możliwości żądania wyjaśnień i zmian treści dokumentów zamówienia w celu wprowadzenia do umowy klauzul przeglądowych przewidujących jednoznaczne określenie co może stanowić podstawę odmowy zatwierdzenia opracowań wykonawcy oraz ustalenie terminu przedstawienia stanowiska zamawiającego.
W przypadku utraty rzetelności - samooczyszczenie. Na podstawie art. 110 ust. 2 nPzp wykonawca nie podlega wykluczeniu , jeżeli udowodni zamawiającemu, że spełnił łącznie następujące przesłanki:
1) naprawił lub zobowiązał się do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem, wykroczeniem lub swoim nieprawidłowym postępowaniem, w tym poprzez zadośćuczynienie pieniężne;
2) wyczerpująco wyjaśnił fakty i okoliczności związane z przestępstwem, wykroczeniem lub swoim nieprawidłowym postępowaniem oraz spowodowanymi przez nie szkodami, aktywnie współpracując odpowiednio z właściwymi organami, w tym organami ścigania, lub zamawiającym;
3) podjął konkretne środki techniczne, organizacyjne i kadrowe, odpowiednie dla zapobiegania dalszym przestępstwom, wykroczeniom lub nieprawidłowemu postępowaniu, w szczególności:
a) zerwał wszelkie powiązania z osobami lub podmiotami odpowiedzialnymi za nieprawidłowe postępowanie wykonawcy,
b) zreorganizował personel,
c) wdrożył system sprawozdawczości i kontroli,
d) utworzył struktury audytu wewnętrznego do monitorowania przestrzegania przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów,
e) wprowadził wewnętrzne regulacje dotyczące odpowiedzialności i odszkodowań za nieprzestrzeganie przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów.