
rozszerzone informacje o ryzyku
kod ryzyka
13.4_237
nazwa
Ryzyko wyłączenia z ruchu odcinków dróg, torów kolejowych lub ulic w celu wykonywania robót.
waga ryzyka
****
źródła ryzyka
Wymaga od wykonawcy uwzględnienia w harmonogramie i cenie oferty czasu i środków na drogi tymczasowe, objazdy, komunikację zastępczą, uzyskania zgód administracyjnych i poniesienia kosztów z tym związanych. Możliwe do oszacowania w przybliżeniu na podstawie doświadczenia wykonawcy. Szczególnie wysokie, gdy zamawiający nie przewiduje odrębnych płatności z tego tytułu, zaleca uwzględnienie zwiazanych z tym kosztów w niesprecyzowanych cenach jednostkowych lub elementach scalonych.
skutki ryzyka
Skutkiem ryzyka po stronie wykonawcy mogą być konflikty i trudności z uzgodnieniem trasy i czasu objazdów, opóźnienia w wykonaniu robót, kary umowne za niedotrzymanie terminów zamknięć , w krańcowym przypadku odstąpienie od umowy z winy wykonawcy. Skutkiem ryzyka jest też możliwa utrata rzetelności wykonawcy i problemy w ubieganiu się o zamówienia publiczne- wykluczenie na podstawie art. 24 ust.5 pkt 2 i 4 Pzp (art. 109 ust. 1 pkt 5 i 7 nPzp). Po stronie zamawiającego skutkiem ryzyka będą spory i roszczenia wykonawcy w trakcie realizacji umowy.
mitygacja ryzyka
Założenie w budżecie dodatkowych kosztów na wykonanie objazdów, dróg tymczasowych, inne.
W przypadku utraty rzetelności - samooczyszczenie. Na podstawie art. 110 ust. 2 nPzp wykonawca nie podlega wykluczeniu , jeżeli udowodni zamawiającemu, że spełnił łącznie następujące przesłanki:
1) naprawił lub zobowiązał się do naprawienia szkody wyrządzonej przestępstwem, wykroczeniem lub swoim nieprawidłowym postępowaniem, w tym poprzez zadośćuczynienie pieniężne;
2) wyczerpująco wyjaśnił fakty i okoliczności związane z przestępstwem, wykroczeniem lub swoim nieprawidłowym postępowaniem oraz spowodowanymi przez nie szkodami, aktywnie współpracując odpowiednio z właściwymi organami, w tym organami ścigania, lub zamawiającym;
3) podjął konkretne środki techniczne, organizacyjne i kadrowe, odpowiednie dla zapobiegania dalszym przestępstwom, wykroczeniom lub nieprawidłowemu postępowaniu, w szczególności:
a) zerwał wszelkie powiązania z osobami lub podmiotami odpowiedzialnymi za nieprawidłowe postępowanie wykonawcy,
b) zreorganizował personel,
c) wdrożył system sprawozdawczości i kontroli,
d) utworzył struktury audytu wewnętrznego do monitorowania przestrzegania przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów,
e) wprowadził wewnętrzne regulacje dotyczące odpowiedzialności i odszkodowań za nieprzestrzeganie przepisów, wewnętrznych regulacji lub standardów.